Zalety i wady pracy za granicą
- By : Polmaratonlipcowy.pl
- Category : Sprawdź
Praca za granicą to bardzo popularna metoda zarobkowania wśród naszych rodaków. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma osoby, która nie znałaby kogoś, kto pracował lub pracuje za granicą. Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i strefy Schengen pracę na Zachodzie podejmiemy zdecydowanie łatwiej. Najpopularniejsze kierunki emigracji zarobkowej to Niemcy, Irlandia, Szwecja i właśnie Austria. Wiele osób wyjeżdża na stałe, są również tacy, którzy pracują sezonowo. Inni pracują za granicą a później na jakiś czas wracają do kraju. Chociaż motywy wyjazdu bywają różne, to najczęściej łączą je potrzeby finansowe i chęć zarobienia dużych pieniędzy. Praca w Austrii jest wybierana chętnie z uwagi na dobre zarobki i niewielkie formalności, które trzeba spełnić. Ponadto Polacy wybierają Austrię gdyż jest to piękny i gościnny kraj leżący niedaleko od Polski.
Dla kogo praca
Praca w Austrii czeka na pracowników w niemal każdej branży. Najbardziej są potrzebni: kelnerzy, kucharze, pokojówki, osoby sprzątające, magazynierzy, sprzedawcy, pracownicy gastronomii, monterzy instalacji elektrycznych, pracownicy sklepów, personel pomocniczy. W przypadku podjęcia pracy sezonowej, najwięcej ofert znajdziemy w rolnictwie, gastronomii, hotelarstwie czy przy sprzątaniu.
Zalety i wady
Jakie są zalety i wady pracy za granicą? Pracownicy wyjeżdżają ponieważ chcą zarabiać więcej niż mogliby zarobić w Polsce. Niektórzy wyjeżdżają już na stałe, ściągają tam rodziny i nie planują powrotu do kraju. Inni wyjeżdżają na przykład na kilka lat chcąc zarobić pieniądze na własne mieszkanie, budowę domu czy nowy samochód. Najczęściej wyjeżdżają osoby młode chcące zarobić pieniądze na samodzielny start w dorosłe życie. Tutaj najczęściej pada argument finansowy związany z wyższymi zarobkami dzięki którym realizacja własnych planów przebiega szybciej i pomyślnie. Kolejną zaletą jest minimum formalności, które obecnie trzeba spełnić – pracownicy z UE mogą bowiem osiedlać się i pracować w dowolnym kraju Wspólnoty. Osoby pracujące za granicą decydują się na wyjazd również dlatego, że nie mogą znaleźć pracy w zawodzie w swoim kraju. Wśród wad wynikających z pracy za granicą najczęściej podkreśla się konieczność znajomości języków obcych czy rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi. Chociaż w erze otwartych granic, tanich biletów lotniczych czy licznych połączeń komunikacyjnych częste odwiedziny bliskich w kraju nie stanowią wielkiej przeszkody to jednak elektroniczne kontakty czy weekendowe odwiedziny nie zastąpią codziennej, stałej relacji z bliskimi, szczególnie z dziećmi.